Zadzwoń
Komunikat
UWAGA: Masz już otwartą zakładkę z procesem zakupu biletów kolejowych i autobusowych. Zakup biletu jednocześnie na dwóch zakładkach może powodować błędy w rezerwacji.
Zalecane jest zamknięcie pozostałych zakładek.

Zarezerwuj swój bilet na pociąg

Zaplanuj podróż pociągiem po Polsce

Skorzystaj z rozbudowanej sieci połączeń kolejowych po Polsce. Zaplanuj podróż z PKP Intercity po pięknych zakątkach naszego kraju.

Odkryj uroki Trójmiasta i pięknych plaż nad Morzem Bałtyckim. Zobacz poznańskie koziołki lub popatrz w niebo w mieście Mikołaja Kopernika. Lubisz aktywnie spędzać czas? Wybierz się pociągiem do Wrocławia i wyrusz szlakiem zamków Dolnego Śląska. Razem z PKP Intercity odwiedzisz też Zakopane – stolicę polskich Tatr. Zdobądź Rysy, wjedź kolejką na Kasprowy Wierch albo podziwiaj krajobrazy Doliny Chochołowskiej. Zarezerwuj swój bilet na pociąg już teraz!

 

Podróż pociągiem. O czym warto pamiętać przed wyjazdem?

Przed każdym wyjazdem, także pociągiem, warto odpowiednio się przygotować. Wcześniejszy zakup biletu kolejowego, przybycie na stację z odpowiednim zapasem czasu, właściwie spakowany bagaż i ubiór to tylko niektóre z punktów, o których warto pamiętać, aby podróż upłynęła w miłej i spokojnej atmosferze.

Dokumenty podróżne

Przed podróżą upewnijmy się, że mamy wszystkie potrzebne dokumenty. Bilet może być w wersji drukowanej lub elektronicznej. Ważne jest posiadanie dokumentów potwierdzających prawo do zniżki. Dzieci do lat 4 podróżują za darmo, ale musimy poświadczyć ich wiek, np. dowodem osobistym. Dorośli powinni mieć legitymację studencką, książeczkę emeryta, rencisty lub kombatanta. Zniżki przysługują także żołnierzom, pracownikom kolei i ich rodzinom oraz honorowym dawcom krwi.

Odpowiedni ubiór, przekąski i gry

Wybierając się w podróż pociągiem, warto zadbać o wygodny strój i sportowe obuwie. Przydatne będą suche przekąski i woda, szczególnie jeśli pociąg nie ma wagonu restauracyjnego. Podróżując z dzieckiem, pamiętajmy o akcesoriach higienicznych, chusteczkach oraz grach i zabawach podróżnych. Warto też mieć przy sobie książkę lub czasopismo, aby umilić sobie czas podróży.

Jak odnaleźć swój pociąg i miejsce w przedziale?

Pierwszym krokiem naszej podróży jest dotarcie na dworzec kolejowy. Stacje są często zatłoczone, więc upewnijmy się, że nasz bagaż i dokumenty są zabezpieczone. Szukajmy tablic informacyjnych z odjazdami i numerami peronów, dostępnych przed wejściem i na peronie. Słuchajmy komunikatów o sektorach, w których zatrzymają się wagony. Na bilecie znajdziemy informacje o wagonie, miejscu i klasie podróży. Bagaż umieszczamy na półkach nad głową lub na specjalnych półkach na końcu przedziału.

Usługi i udogodnienia w pociągach PKP Intercity

W zależności od rodzaju pociągu oraz trasy w pociągach PKP Intercity dostępne są usługi dodatkowe oraz szereg udogodnień dla pasażerów. Oto niektóre z nich:

  • W wybranych wagonach możemy przewieźć rower lub nadać przesyłkę konduktorską.
  • Rodzice i opiekunowie małych dzieci mają możliwość wybrać podróż w przedziale dla małoletnich.
  • Pociągi PKP IC dostosowane są także do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózku oraz niewidzących.
  • Jeśli potrzebujemy odpoczynku, warto zarezerwować miejsce w tzw. strefy ciszy. W tej specjalnie wydzielonej przestrzeni niedozwolone są głośne rozmowy, w tym także telefoniczne. Należy wyciszyć dźwięk we wszystkich posiadanych urządzeniach. Słuchanie muzyki możliwe jest tylko w słuchawkach.
  • Podróżując pociągami EIP (Express InterCity Premium, czyli popularne Pendolino), Expres InterCity (EIC), oraz niektórymi składami InterCity (IC) można skorzystać z wagonów restauracyjnych WARS. W menu Wars do dyspozycji podróżnych mamy szerokich wybór dań ciepłych, zup, przekąsek oraz gorących i zimnych napojów. Wśród tradycyjnych dań dużą popularnością cieszą się śniadaniowe standardy, takie jak jajecznica na maśle. Na obiad polecany jest schabowy z ziemniakami i mizerią. W menu dziecięcym znajdziemy przepyszne racuchy z jabłkami.

Jakie bilety kolejowe PKP Intercity cieszą się największym powodzeniem?
Gdzie najchętniej podróżujemy?

KRAKÓW

Do najpopularniejszych tras chętnie wybieranych przez podróżujących koleją należą m.in. połączenia z Warszawy Centralnej do Krakowa Głównego. Pociągi ekspresowe EIP Express Intercity Premium (Pendolino) w drodze na Wawel zatrzymują się tylko na stacji Warszawa Zachodnia. Podróż zajmie niespełna 2h i 20 min.


WROCŁAW

Równie popularnym połączeniem jest trasa z Warszawy Centralnej do Wrocławia. Na przejazd pociągiem PKP Intercity musimy zarezerwować ok. 4h 54 min. Po drodze na Dolny Śląsk pociąg zatrzyma się na 17 stacjach m.in. w Łodzi i Kaliszu. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór pociągu ekspresowego, który zatrzymuje się na 6 stacjach pośrednich, trasę z Warszawy do Wrocławia pokonamy już w 3h i 43 min.


GDAŃSK

Wybierając się nad polskie morze, najchętniej podróżujemy pociągiem do Trójmiasta. Z Warszawy Centralnej do Gdańska pociągiem ekspresowym EIP dojedziemy w ok. 3h i 20 min. Pokonując trasę na Pomorze pociąg zatrzyma się na stacjach: Warszawa Wschodnia, Iława Główna, Malbork oraz Tczew.


TORUŃ

Z popularnych tras realizowanych pociągiem w okresie weekendów, warto wspomnieć o Toruniu. Do miasta urodzenia słynnego astronoma – Mikołaja Kopernika – dostaniemy się pociągiem PKP Intercity już po 2h i 22 min. z Warszawy Centralnej.